Ο πλήρης κατάλογος ταινιών του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

0
393

Αύριο ανοίγει την αυλαία το επετειακό 60ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης! Δείτε την πλήρη λίστα με τις ταινίες που μπορείτε να παρακολουθήσετε στο πλαίσιου του κορυφαίου κινηματογραφικού θεσμού.

60ό ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ || 31/10-10/11/2019

ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΑΜΟΥ / MARRIAGE STORY, Noah BAUMBACH, USA, 2019,136’

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

  • ΤΖΟΤΖΟ /JOJO RABBIT, Taika WAITITI, USA, 2019, 108’

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ/ BEWARE OF CHILDREN/BARN, Dag Johan HAUGERUD, Norway, Sweden, 2019, 157’
  • COSMIC CANDY, Rinio DRAGASAKI, Greece, 95’

  • ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ, DEFUNCT, Zacharias MAVROEIDIS, Greece, 100’

  • ΠΥΡΕΤΟΣ/THE FEVER/A FEBRE, Maya DA-RIN, Brazil, France, Germany, 2019, 99’
  • ΘΑ ‘ΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ /FIRE WILL COME/O QUE ARDE, Oliver LAXE, Spain, France, Luxembourg, 2019, 85’
  • ΛΙΛΙΑΝ/LILLIAN, Andreas HORVATH, Austria, 2019, 128’
  • ΟΙ ΜΟΝΟΣ/MONOS, Alejandro LANDES, Colombia, Argentina, Netherlands, Denmark, Sweden, Germany, 2019, 102’
  • Ο ΠΑΤΡΙΚ/PATRICK/DE PATRICK, Tim MIELANTS, Belgium, 2019, 97’
  • ΡΙΑΛΤΟ/RIALTO, Peter MACKIE BURNS, Ireland, United Kingdom, 2019, 90’
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ/ SONG WITHOUT A NAME/CANCION SIN NOMBRE, Melina LEON, Peru, Spain, USA, 2019, 97’
  • ΚΑΤΑΠΟΣΗ/SWALLOW, France Carlo MIRABELLA-DAVIS,USA, France 2019, 94’
  • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ/A THIEF’S DAUGHTER/LA HIJA DE UN LADRON, Belen FUNES, Spain, 2019, 102’
  • Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ/WET SEASON/REDAI YU, Anthony CHEN, Singapore, Taiwan, 2019, 90’

  • ΖΙΖΟΤΕΚ/ ZIZOTEK, Vardis MARINAKIS, Greece, 92’

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ VR

  • Η ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ / THE RAIN THAT IS FALLING NOW WAS ALSO FALLING BACK THEN, Christian ZIPFEL, Germany, 2019, 38’

  • ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ 2049/ A RIDE IN 2049, Peter BAUMANN, Germany, 2019, 8’

  • -22.7°C, Amaury La BURTHE – Jan KOUNEN – Romain DE LA HAYE-SERAFINI (MOLECULE), 2019, France, 10’

  • ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΥΠΑΡΞΗ/CONSCIOUS EXISTENCE, Μarc ZIMERMANN, Germany, 2018, 12’

  • Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ /THE RIGHT CHOICE, Avril FURNESS, Henry STUART, Switzerland, Germany, UK, 2018 2’

  • ΜΑΡΕ ΝΟΣΤΡΟΥΜ – Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ / MARE NOSTRUM – THE NIGHTMARE, Stefania CASINI, Italy, Germany, 2019, 11’

  • ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ / FAMILY PORTRAITS, Maria MAVROPOULOU, 2019, Greece, 15’

  • ΕΠΙΒΑΤΗΣ / PASSENGER, Isobel KNOWLES -Van SOMERWINE, Australia, 2019, 10’

OUT OF COMPETITION

  • ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ /DYLDA BEANPOLE, Kantemir BALAGOV, Russia, 2019, 134’

  • ΑΜΠΟΥ ΛΕΪΛΑ/ ABOU LEILA, Amin SIDI-BOUMEDIENE, Algeria, France, Qatar, 2019, 135’

  • ΛΕΥΚΟ ΣΕ ΛΕΥΚΟ / BLANCO EN BLANCO, Theo COURT, Spain, Chile, France, Germany, 2019, 100’

  • ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ/ MANO DE OBRA/WORKFORCE, David ZONANA, Mexico, 2019, 82’

  • ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΟΝΤΙΑ/ BABYTEETH, Shannon MURPHY, Australia, 2019, 117’

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Επίσημη Πρώτη

  • ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ/ THE MIRACLE OF THE SARGASSO SEA, Syllas TZOUMERKAS, Greece, Germany, Netherlands, Sweden, 2019, 121’

  • ZIZOTEK, Vardis MARINAKIS, Greece, 2019, 92’

  • ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ 8Η ΜΑΡΤΙΟΥ/ BORN ON THE 8TH OF MARCH, Lyberis DIONYSOPOULOS, Greece, 2019, 76’

  • COSMIC CANDY, Rinio DRAGASAKI, Greece ,2019, 95’

  • ΤΟ ΘΟΛΑΜΙ / THE LAIR, Vassilis NOULAS, Greece, 2019, 76’

  • ΜΟΛΥΒΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΚΥΤΑΛΗ/ PENCIL KNIFE BATON, Konstantinos KAKOGIANNIS, Greece, Germany, France, 2019, 95’

  • ΕΞΟΡΙΑ /EXILE, Vasilis MAZOMENOS, Greece, 2019, 110’

  • ENTWINED Minos NIKOLAKAKIS, Greece, United Kingdom, 2019, 89’

  • ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ/ NOT TO BE UNPLEASANT BUT WE NEED TO HAVE A SERIOUS TALK, Yiorgos GEORGOPOULOS, Greece, 2019, 100’

  • @9: ΣΤΑ ΕΝΝΙΑ/ @9: AT NINE, Angelos SPARTALIS, Greece, 2019, 95’

  • ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ /PERSEPHONE, Kostas ATHOUSAKIS, Greece, 2019, 88’

  • ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ / WE NO LONGER HEAR THE SONGS, Takis PAPANASTASIOU, Greece, 2019, 77’

  • Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ/ THE ROCKET, Stefanos SITARAS Greece, Italy, 2019, 105’

  • Η ΑΝΑΚΡΙΣΗ / THE INTERROGATION , Panayotis PORTOKALAKIS, Greece, 2019, 80’

  • ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΛΙΠΕΡΤΗ / SIEGE ON LIPERTI STREET, Stavros PAMPALLIS, Greece, Cyprus, 2019, 88’

  • WINONA, The Boy (Alexandros VOULGARIS), Greece, 2019, 88’

  • ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ/ DEFUNCT, Zacharias MAVROEIDIS, Greece, 2019, 100’

Ξεπερνώντας τα σύνορα

  • ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / DEMAIN, JE TRAVERSE/ I WILL CROSS TOMORROW, Sepideh FARSI, Greece, France, Luxembourg, The Netherlands, 2019, 81’

  • COMMON BIRDS, Graeme THOMSON, Silvia MAGLIONI, France, 2019, 85’

Δεύτερη ματιά

  • ΜΕΛΤΕΜ/MELTEM, Basile DOGANIS, France, Greece, 2019 87’

Βραβευμένες ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας

  • ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ/ POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD, Konstantinos ANTONOPOULOS, Greece, 2019, 23’

  • CHOPPER, Giorgos KAPSANAKIS, Greece, 2019, 10’

  • ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΑΓΙΑΖΑ ΝΩΡΙΣ/ FLICKERING SOULS SET ALIGHT, Iakovos PANAGOPOULOS, Greece, 2019, 30’

  • I AM MACKENZIE, Artemis ANASTASIADOU, USA, 2019, 20’

  • Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΙ ΕΜΑΣ/ THE DISTANCE BETWEEN US AND THE SKY, Vassilis KEKATOS, Greece, France, 2019, 9’

  • INDEX, Nicolas KOLOVOS, Sweden, Greece, 2019, 11’

  • ΥΠΝΟΒΑΤΩΝΤΑΣ / SLEEPWALKING, Melissa ANASTASI, Greece 2018, 20’

  • ΚΛΕΟΝΙΚΗ /CLEONIKI, Anna ANTONOPOULOU, Greece ,2019, 28’

  • Ο ΜΑΓΚΑΣ/ THE DUDE, Alexandros KAKANIARIS, Greece, 2018, 17’

  • PATHOLOGIES OF EVERYDAY LIFE, Alexandros PAPATHANASOPOULOS, Greece, 2019, 11’

  • ΡΟΥΖ /ROUGE, Kostis THEODOSOPOULOS, Greece, 2019, 18’

  • DARK SAND /SABLE NOIR, Thanasis TROUBOUKIS, France, Greece, 2018, 20’

  • SAD GIRL WEEKEND, Dimitrios TSAKALEAS, Lida VARTZIOTI, Greece, 2019, 15’

  • ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ/ THE WEIGHT OF SEA, Kostis ALEVIZOS, Greece, 2019, 16’

  • ΒΙΑΙΗ ΕΞΙΣΩΣΗ / VIOLENT EQUATION, Antonis NTOUSIAS, Greece, 2019, 5’

  • W, Stelios KOUPETORIS, Greece, United Kingdom, 2019, 6’

Ειδικές προβολές

  • ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ / THE RIVER, Nikos KOUNDOUROS, Greece, 1960, 95’

  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ/ IN THE SHADOW OF FEAR, Yorgos KARYPIDIS, Greece, 1988, 86’

  • ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ /MADALENA, Ntinos DIMOPOULOS, Greece, 1960, 89’

  • ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ/ MACEDONIAN WEDDING, Takis KANELLOPOULOS, Greece, 1960, 23’

  • ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ/ MURDER BACKSTAGE, Dinos KATSOURIDIS, Greece, 1960, 80’

  • ΜΙΑ ΤΟΥ ΚΛΕΦΤΗ…/THIEVES REJOICE ONLY ONCE…, Dimitris IOANNOPOULOS, Greece ,1960, 92’

  • Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ/ THE GARDEN OF THE GOD, Takis SPYRIDAKIS, Greece, 1994, 117’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΛΜΠΕΡΤ ΣΕΡΑ

  • LIBERTE, France, Spain, Portugal, 2019, 132’

  • ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΗΛΙΟΣ/ ROI SOLEIL, Spain, Portugal, 2018, 61’

  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΥ ΙΔ’/ LA MORT DE LOUIS XIV/ THE DEATH OF LOUIS XIV, France, Spain, 2015, 115’

  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΟΥ / HISTORIA DE LA MEVA MORT/ STORY OF MY DEATH, Spain, France, 2013, 150’

  • ΚΟΥΜΠΑ ΛΙΜΠΡΕ/ CUBALIBRE, Spain, 2013, 19’

  • ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / EL CANT DELS OCELLS/ BIRDSONG, Spain, 2008, 93’

  • Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΙΠΠΟΣΥΝΗΣ / HONOR DE CAVALLERIA/ HONOUR OF THE KNIGHTS, Spain, 2006, 107’

  • Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ / EL SENYOR HA FET EN MI MERAVELLES/ LORD WORKED WONDERS IN ME, Spain, 2011, 146’

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

Κυρίως πρόγραμμα

  • ΜΑ ΤΙ ΧΩΡΑ! / KOJA JE OVO DRZAVA! / WHAT A COUNTRY!, Vinko BRESAN, Croatia, Serbia, Poland, 2019, 118’

  • ΤΕΡΑΤΑ. / MONSTRI. /MONSTERS., Marius OLTEANU, Romania, 2019, 116’

  • ΓΗ ΤΟΥ ΝΩΕ /NUH TEPESI/ NOAH LAND, 2019, Cenk ERTURK, Germany, Turkey, USA, 109’

  • ΑΔΕΡΦΗ/SISTER, Svetla TSOTSORKOVA, Bulgaria, Qatar , 2019, 97’

  • ΟΙ ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ / LA GOMERA/ THE WHISTLERS, Corneliu PORUMBOIU, Romania, France, Germany, 2019, 98’

  • ΤΡEIΣ ΑΔΕΡΦΕΣ / KIZ KARDESLER/ A TALE OF THREE SISTERS2019 108’ Turkey, Germany, Netherlands, Greece, Emin ALPER

  • Ο ΠΑΤΕΡΑΣ / BASHTATA/THE FATHER, Kristina GROZEVA, Petar VALCHANOV, Bulgaria, Greece, 2019, 91’

  • ΙΒΑΝΑ Η ΤΡΟΜΕΡΗ/IVANA CEA GROAZNICA/IVANA THE TERRIBLE, Ivana MLADENOVIC, Romania, Serbia , 2019, 89’

  • ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΡΤΑ/OPEN DOOR/ DERE E HAPUR, Florenc PAPAS, Albania, Kosovo, Italy, North Macedonia, 2019 78’

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑ/ GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNIA, Teona Strugar Mitevska, North Macedonia, Belgium, Slovenia, France, Croatia, 2019, 100’

Μικρού μήκους

  • ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ /THE VAN, Erenik BEQIRI, France, Albania, 2019,15’

  • ΠΑΡΑΠΑΙΔΙ/CELED/MINION, Anghel DAMIAN, Romania, 2019, 23’

  • ΣΑΝΔΑΛΙΑ /OPINCI /SANDALS, Damian GROVES, Romania, 2019, 18’

  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ/THE LAST IMAGE OF FATHER/POSLEDNJA SLIKA O OCU, Stefan DJORDJEVIC, Serbia, Slovenia, Croatia, Greece, 2019, 20’

  • Η ΠΛΗΜΜΥΡΑ /POTOP/ THE FLOOD, Kristijan KRAJNCAN, Slovenia, Croatia, 2019, 16’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΑΚΑΒΕΓΙΕΦ

  • Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙ /COVEK NIJE TICA/MAN IS NOT A BIRD, Yugoslavia, 1965, 78’

  • ΕΓΚΛΗΜΑ ΖΗΛΟΤΥΠΙΑΣ /LJUBAVNI SLUCAJ ILI TRAGEDIJA SLUZBENICE/ P.T.T. LOVE AFFAIR, OR THE CASE OF THE MISSING SWITCHBOARD OPERATOR Yugoslavia, 1967, 68’

  • ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗ ΑΘΩΟΤΗΤΑ /NEVINOST BEZ ZASTITE/ INNOCENCE UNPROTECTED, Yugoslavia, 1968, 75’

  • ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ /W.R. – MISTERIJE ORGANIZMA/W.R.: MYSTERIES OF THE ORGANISM, Yugoslavia, 1971, 85’

  • ΣΟΥΗΤ ΜΟΥΒΙ/ SWEET MOVIE, France, Canada, West Germany, 1974, 98’

  • ΜΟΝΤΕΝΕΓΚΡΟ: ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ / MONTENEGRO ELLER PARLOR OCH SVIN/ MONTENEGRO – OR PIGS AND PEARLS, Sweden, United Kingdom, 1981, 96

  • ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ ΚΙΝΤ /THE COCA-COLA KID/ THE COCA-COLA KID , Australia, 1985, 98’

  • ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ/ MANIFESTO, USA , 1988, 96’

  • Ο ΓΟΡΙΛΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ /GORILA SE KUPA U PODNE/ GORILLA BATHES AT NOON, Germany, Yugoslavia, 1993, 82’

  • ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΚΑΒΕΓΙΕΦ Ή ΔΙΚΗ ΣΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ/ SLUCAJ MAKAVEJEV ILI PROCES U BIOSKOPSKOJ SALI THE MAKAVEJEV/CASE OR TRIAL IN A MOVIE THEATER, Serbia, Goran RADOVANOVIC, 2019 74

FILM FORWARD

  • ΝΥΧΤΩΔΙΑ /NOCTURNE/NOCTURNE, Victor VAN DER VALK, Netherlands, Belgium, 2019, 80’

  • ΑΥΡΙΟ, ΘΑ /CHUN NUAN HUA KAI/FROM TOMORROW ON, I WILL, Ivan MARKOVIC, Wu LINFENG, Germany, China, Serbia, 2019, 57’

  • ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ/ ICH WAR ZUHAUSE, ABER/ I WAS AT HOME, BUT, Angela SCHANELEC, Germany, Serbia, 2019, 105’

  • ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ/ NE CROYEZ SURTOUT PAS QUE JE HURLE/ JUST DON’T THINK I’LL SCREAM, Franck BEAUVAIS, France, 2019, 75’

  • ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ / EXTRAÑAS CRIATURAS/STRANGE CREATURES, Cristina SITJA RUBIO, Cristobal LEON, Chile, 2019, 15’

  • ΑΞΗΜΕΡΩΤΗ ΝΥΧΤΑ /LONGA NOITE/ENDLESS NIGHT, Eloy ENCISO, Spain, 2019, 90’

  • Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ/ HEIMAT IST EIN RAUM AUS ZEIT/ HEIMAT IS A SPACE IN TIME, Thomas HEISE, Germany, Austria, 2019, 218’

  • ΔΑΙΜΟΝΙΟ/DEMONIC, Pia BORG, Australia, 2019, 28’

  • ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ, ΦΩΤΕΙΝΟ/ MI PIEL, LUMINOSA/ MY SKIN, LUMINOUS, Gabino RODRIGUEZ, Nicolas PEREDA, Canada, Mexico, 2019, 40’

  • ΤΟ ΔΗΓΜΑ/ A MORDIDA THE BITE, Pedro NEVES MARQUES, Portugal, Brazil, 2019, 26’

  • ΚΡΑΜΠΙ, 2562/KRABI, 2562, Anocha SUWICHAKORNPONG, Ben RIVERS, United Kingdom, Thailand, 2019, 90’

  • ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗ /GIRAFFE/GIRAFFE, Anna Sofie HARTMANN, Germany, Denmark, 2019, 87’

  • ΠΛΑΝΟ/PLANO/PLANO, ANNA STEREOPOULOU, United Kingdom, Greece, India, 2019, 53’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΖΟΑΝΑ XΟΓΚ

  • ΕΝΘΥΜΙΟ /THE SOUVENIR, United Kingdom, USA, 2019, 119’

  • ΕΚΘΕΣΗ/EXHIBITION, United Kingdom, 2013, 104’

  • ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ /UNRELATED, United Kingdom, 2007, 100’

  • ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ /ARCHIPELAGO , United Kingdom, 2010, 114’

  • CAPRICE, United Kingdom, 1986, 28

CARTE BLANCHE ΤΖΟΝ ΓΟΥΟΤΕΡΣ

  • ΑΝΕΜΟΔΑΡΜΕΝΟΣ ΛΟΦΟΣ /ΒΟΟΜ! BOOM! Joseph LOSEY, United Kingdom, 1968, 113’

  • ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ / MOM AND DAD, Brian TAYLOR, USA, United Kingdom, 2017, 86’

  • ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ /THE STRANGE ONES , Christopher RADCLIFF, Lauren WOLKSTEIN, USA 2017, 81’

  • ΚΡΙΣΑ/KRISHA, Trey Edward SHULTS, USA, 2015, 83’

  • TICKLED, David FARRIER, Dylan Reeve, New Zealand, 2016, 92’

  • ΠΟΙΟΣ ΑΡΠΑΞΕ ΤΟΝ ΤΖΟΝΙ; /WHO TOOK JOHNNY, Michael GALINSK, Suki, HAWLEY, USA, Greece, 2014, 80’

  • ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ /HORS SATAN/OUTSIDE SATAN, Bruno DUMONT, France, 2011, 109’

  • ΜΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΛΗΣΤΕΙΑ /AMERICAN ANIMALS, Bart LAYTON, USA, United Kingdom, 2018, 116’

  • ΕΓΩ, Η ΟΛΓΑ /JA, OLGA HEPNAROVA/I, OLGA, Petr KAZDA, Tomas WEINREB, Czech Republic, Poland, Slovak Republic, France, 2016, 104’

  • ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΦΟΣ /THE GREEN FOG, Evan JOHNSON, Galen JOHNSON, Guy MADDIN, USA, Canada, 2017, 63’

  • ΘΗΛΥΚΟΙ ΜΠΕΛΑΔΕΣ / FEMALE TROUBLE, John WATERS, USA, 1974, 98’

MEET THE NEIGHBORS

  • ΑΝΗΚΕΙΝ /AIDIYET/ BELONGING, Burak CEVIK, Turkey, Canada, France, 2019, 72’

  • ΑΝΤΑΡΤΗΣ /GUERILLA, Gyorgy MOR KARPATI, Hungary, 2019, 85’

  • ΟΡΟΣΛΑΝ/OROSLAN, Matjaz IVANISIN, Slovenia, Czech Republic, 2019, 72’

  • ΤΛΑΜΕΣ /TLAMESS, Ala Eddine SLIM, Tunisia, France, 2019, 122’

  • ΑΦΡΙΚΗ/AFRICA, Oren GERNER, Israel, 2019, 82’

  • Ο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ /BOROTMOKMEDI/THE CRIMINAL MAN, Dmitry MAMULIYA, Georgia, Russia 2019, 134’

  • ΓΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ /CAT IN THE WALL, Mina MILEVA, Vesela KAZAKOVA, Bulgaria, United Kingdom, France, 2019 92

  • ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ /SIMPLE WOMEN, Chiara MALTA, Italy, Romania, 2019, 80’

  • ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ/ NOT TO BE UNPLEASANT BUT WE NEED TO HAVE A SERIOUS TALK, Yiorgos GEORGOPOULOS, Greece, 2019, 100’

  • Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ/ THE ROCKET, Stefanos SITARAS Greece, Italy, 2019, 105’

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ/ EYNAYIM SHELI/ CHAINED, Yaron SHANI, Israel, Germany, 2019, 112’

  • Η ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΜΙΑΣ ΠΟΛΗΣ-ΦΑΝΤΑΣΜΑ/REPERTOIRE DES VILLES DISPARUES/ GHOST TOWN ANTHOLOGY, Denis COTE, Canada, 2018, 97’

  • ΣΤΑΣΗ /ANG HUPA/THE HALT, Lav DIAZ, Philippines, 2019, 283’

  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΠΕΛ ΕΠΟΚ/ LA BELLE EPOQUE, Nicolas BEDOS, France, 2019, 115’

  • ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΜΑΓΙΚΗ /CHAMBRE 212/ON A MAGICAL NIGHT, Christophe HONORE, France, Luxembourg, Belgium, 2019, 90’

  • ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ/IT MUST BE HEAVEN, Elia SULEIMAN, France, 2019, 97’

  • Η ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΙΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ /A VIDA INVISIVEL DE EURIDICE GUSMAO/ THE INVISIBLE LIFE OF EURIDICE GUSMAO, Karim AINOUZ, Brazil, 2019, 139 ‘

  • Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΧΜΕΝΤ /LE JEUNE AHMED/ THE YOUNG AHMED, Jean-Pierre DARDENNE, Luc DARDENNE, Belgium, France, 2019, 90’

  • ΒΙΤΑΛΙΝΑ ΒΑΡΕΛΑ / VITALINA VARELA, Pedro COSTA, Portugal, 2019, 124’

  • ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ/LITTLE JOE, Jessica HAUSNER, Austria, United Kingdom, Germany, 2019, 105’

  • Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ /IL TRADITORE/THE TRAITOR, Marco BELLOCCHIO, Italy, France, Brazil, Germany, 2019, 152’

  • MADRE, Rodrigo SOROGOYEN, Spain, France, 2019, 129’

  • Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ /OM DET OANDLIGA/ ABOUT ENDLESSNESS, Roy ANDERSSON, Sweden, Germany, Norway, 2019, 76’

  • ΤΟ ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ /NABARVENE PTACE/THE PAINTED BIRD, Vaclav MARHOUL, Czech Republic, Slovak Republic, Ukraine, 2019, 169’

  • ΔΙΑΡΡΗΚΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΕΧΝΗΣ / THE BURNT ORANGE HERESY, Giuseppe CAPOTONDI , United Kingdom, Italy, 2019, 98’

  • Ο ΑΛΛΟΣ ΑΜΝΟΣ/ THE OTHER LAMB, Malgorzata SZUMOWSKA, Ireland, Belgium, USA, 2019, 96’

  • ΟΣΟ ΚΡΑΤΑ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ /MIENTRAS DURE LA GUERRA/ WHILE AT WAR, Alejandro AMENΑBAR, Spain, Argentina, 2019, 107’

ΒΡΑΒΕΙΑ LUX

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑ/GOSPOD POSTOI, IMETO I’ E PETRUNIJA/ GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNYA, Teona STRUGAR MITEVSKA, North Macedonia, Belgium, Slovenia, France, Croatia, 2019, 102’

  • EL REINO THE REALM Ο ΕΚΠΤΩΤΟΣ 2018 134’ France, Spain Rodrigo SOROGOYEN

  • ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΧΑΜΑΡΣΚΕΛΝΤ / COLD CASE HAMMARSKJOLD, Mads BRUGGER, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 121’

ROUND MIDNIGHT

  • ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ /DIE KINDER DER TOTEN/ DIE KINDER DER TOTEN, Kelly COPPER, Pavol LISKA, Austria, 2019, 90’

  • ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ /THE LODGE, Severin FIALA, Veronika FRANZ, USA, United Kingdom, 2019, 109’

  • Η ΘΑΥΜΑΣΤΡΙΑ /DER FAN/THE FAN, Eckhart SCHMIDT, West Germany, 1982, 92’

  • ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ /IL NIDO/THE NEST, Roberto DE FEO, Italy, 2019, 109’

  • Ο ΦΑΡΟΣ/ THE LIGHTHOUSE, Robert EGGERS, USA, 2019, 109’

  • ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΠ’ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /SEA FEVER, Neasa HARDIMAN, Ireland, Sweden, Belgium, United Kingdom, 2019, 90’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

Κυρίως πρόγραμμα

  • ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΛΑΝΗΤΗ /BREVE HISTORIA DEL PLANETA VERDE/BRIEF STORY FROM THE GREEN PLANET, Santiago LOZA, Argentina, Germany, Brazil, Spain, 2019, 75’

  • ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΩΝ /FOURTEEN, Dan SALLITT, USA, 2019, 94’

  • ΛΕΡΟΣ ΘΕΟΣ /DIRTY GOD, Sacha POLAK, Netherlands, United Kingdom, Belgium, Ireland, 2019, 104’

  • Η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΑΡΟΝΑ /L’EXTRAORDINAIRE VOYAGE DE MARONA/ MARONA’S FANTASTIC TALE, Anca DAMIAN, France, Romania, 2019, 92’

  • ΑΥΤΟΧΕΙΡΑΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ /SELVMORDSTURISTEN /SUICIDE TOURIST, Jonas Alexander ARNBY, Denmark, France, Norway, Sweden, 2019, 90’

  • ΠΑΡΑΦΩΝΙΑ /DE FRIVILLIGE/OUT OF TUNE, Frederikke ASPOCK, Denmark, 2019, 93’

  • ΥΠΟΓΡΑΦΗ: ΣΕΡΖ /INICIALES S. G./INITIALS S. G., Daniel GARCIA, Rania ATTIEH, Argentina, Lebanon, USA, 2019, 98’

  • ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΑΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ /VENDRAN LLUVIAS SUAVES/THERE WILL COME SOFT RAINS, Ivan FUND, Argentina, 2018, 81’

  • ΑΝΤΙΔΙΚΟΣ / LITIGANTE, Franco LOLLI, Colombia, France, 2019, 95’

  • ΝΑ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ / HUO ZHE CHANG ZHE/ TO LIVE TO SING, Johnny MA, China, France, 2019, 100’

  • Ο ΦΥΛΑΚΑΣ /SORKHPOUST/THE WARDEN, Nima JAVIDI, Iran, 2019, 90’

  • ΗΧΩ /BERGMAL/ECHO, Runar RUNARSSON, Iceland, France, 2019, 79’

  • ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ /LES HIRONDELLES DE KABOUL/THE SWALLOWS OF KABUL, Elea GOBBE-MEVELLEC, Zabou BREITMAN, France, 2019 , 81’

  • ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΟ ΦΩΣ /LET THERE BE LIGHT, Marko SKOP, Slovak Republic, 2019, 93’

  • ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΝΟΣ ΠΟΡΤΡΕΤΟΥ /MA SAI KE SHAO NU/ MOSAIC PORTRAIT, Yixiang ZHAI, China, 2019, 108’

  • ΞΕΠΛΥΜΑ ΧΡΗΜΑΤΟΣ/ASI HABLO EL CAMBISTA/THE MONEYCHANGER, Federico VEIROJ, Uruguay, Argentina, Germany , 2019, 97’

  • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΩΝ /LA LLORONA, Jayro BUSTAMANTE, Guatemala, France, 2019, 96’

  • ΛΑΡΑ / LARA, Jan Ole GERSTER, Germany, 2019, 98’

  • ΝΟΜΠΑΝΤΙ /NOBADI, Karl MARKOVICS, Austria, 2019, 89’

  • Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ /LA VIRGEN DE AGOSTO/ THE AUGUST VIRGIN, Jonas TRUEBA, Spain, 2019, 129’

  • ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /UNA VENTANA AL MAR/ WINDOW TO THE SEA, Miguel Angel JIMENEZ, Spain, Greece, 2019, 105’

  • ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ /DAS FREIWILLIGE JAHR/A VOLUNTARY YEAR, Henner WINCKLER, Ulrich KOHLER, Germany , 2019, 86’

  • ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΕΛΕΚΑΝΟΥ/PELIKANBLUT/PELICAN BLOOD, Katrin GEBBE, Germany, Bulgaria, 2019, 127’

  • ΣΩΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥ /BOZE CIALO/ CORPUS CHRISTI, Jan KOMASA, Poland, France, 2019, 116’

  • ΚΟΙΝΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ /LINGUA FRANCA, Isabel SANDOVAL, USA, Philippines,2019, 95’

  • Η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ /LA SAINTE FAMILLE/THE HOLY FAMILY, Louis-Do DE LENCQUESAING, France, 2019, 90’

  • ΡΕΤΣΙΝΙ /HARPIKS/RESIN, Daniel Joseph BORGMAN, Denmark, 2019, 92’

  • ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ /ATLANTIS, Valentyn VASYANOVYCH, Ukraine, 2019, 108’

  • MOFFIE, Oliver HERMANUS, South Africa, United Kingdom, 2019, 104’

Another Take

  • ΑΓΙΑ ΦΡΑΝΣΙΣ/ SAINT FRANCES, Alex THOMPSON, USA, 2019, 100’
  • ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ/LOS MIEMBROS DE LA FAMILIA/ FAMILY MEMBERS, Mateo BENDESKY, Argentina, 2019, 86’
  • ΑΝΩΣΗ/ BUOYANCY, Rodd RATHJEN, Australia, 2019, 93’
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝΤΡΟ /THE LAST TREE, Shola AMOO, United Kingdom, 2019, 99’
  • ΚΟΚΟ-ΝΤΙ ΚΟΚΟ-ΝΤΕ/ KOKO-DI KOKO-DA, Johannes NYHOLM, Sweden, Denmark, 2019, 86’
  • ΔΟΛΩΜΑ /BAIT, Mark JENKIN, United Kingdom, 2018, 89’
  • ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ /FIN DE SIGLO/ END OF THE CENTURY, Lucio CASTRO, Argentina, USA, 2019, 84’
  • ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΙΚΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ /GHOST TROPIC, Bas DEVOS, Belgium, 2019, 85’
  • ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ /PERDRIX/ THE BARE NECESSITY, Erwan LE DUC, France, 2019, 100’
  • ΜΟΝΟ 6,5/METRI SHESH-O NIM/JUST 6.5, Saeed ROUSTAEE, Iran, 2019, 135’
  • ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ / PORT AUTHORITY, Danielle LESSOVITZ, USA, France, 2019, 94’
  • Η ΜΙΚΙ ΚΑΙ Η ΑΡΚΟΥΔΑ /MICKEY AND THE BEAR, Annabelle ATTANASIO, USA, 2019, 89’
  • ΠΑΠΙΣΑ/PAPICHA, Mounia MEDDOUR, France, Algeria, Belgium, Qatar, 2019, 108’
  • ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΗ ΣΙΩΠΗ /SKANDINAAVIA VAIKUS/ SCANDINAVIAN SILENCE, Martti HELDE, Estonia, France, Belgium, 2019, 75’
  • Η ΛΟΛΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ /LOLA VERS LA MER /LOLA, Laurent MICHELI, Belgium, France, 2018, 90’
  • ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΕΣ /LUCIERNAGAS/ FIREFLIES, Bani KHOSHNOUDI, Mexico, Greece, Dominican Republic, 2018, 86’
  • ΑΟΡΑΤΟΣ /NEMATOMA/INVISIBLE, Ignas JONYNAS, Lithuania, Latvia, Ukraine, Spain, 2019, 90’
  • TECHNOBOSS, Joao NICOLAU, Portugal, France, 2019, 112’
  • ΣΤΑ ΕΙΚΟΣΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ /SATAMOTO FEL ESHREEN/ YOU WILL DIE AT TWENTY, Amjad ABU ALALA, Sudan, France, Egypt, Germany, Norway, Qatar, 2019, 103’
  • ΝΤΙΣΚΟ/DISCO, Jorunn MYKLEBUST SYVERSEN, Norway 2019, 95’
  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΚ/ PATRICK, Goncalo WADDINGTON, Portugal, Germany, 2019, 103’
  • ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ/ DEUX/ TWO OF US, Filippo MENEGHETTI, France, Luxembourg, Belgium, 2019, 95’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΙΔΙΟΙ

  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΟΥΚΙ /SNIMKA S YUKI/ A PICTURE WITH YUKI, Lachezar AVRAMOV, Bulgaria, 2019, 109’

  • Η ΝΤΑΦΝΕ /DAFNE, Federico BONDI, Italy, 2019, 94’

  • ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ ΑΝΤΑΜ/ ADAM, Rhys ERNST, USA, 2019, 96’

  • ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΠΟΤΑΜΟ /ONCE UPON A RIVER, Haroula ROSE, USA, 2019, 92’

  • ΝΕΑΡΗ ΖΟΥΛΙΕΤ/JEUNE JULIETTE/YOUNG JULIETTE, Anne EMOND, Canada, 2019, 93’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ 80′s

  • ΣΚΟΠΙΑ/ VIGIL, Vincent WARD, New Zealand, 1984, 90’

  • Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ /CHRISTMAS EVIL, Lewis JACKSON, USA, 1980, 94’

  • ΑΛΕΠΟΥΔΙΤΣΕΣ /FOXES, Adrian LYNE, USA, 1980, 106’

  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΟΖ /RETURN TO OZ, Walter MURCH, United Kingdom, USA, 1985, 110’

  • ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ / RIVER’S EDGE, Tim HUNTER, USA, 1986, 100’

  • ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ / RUNNING ON EMPTY, Sidney LUMET, USA, 1988, 116’

  • ΓΚΟΥΝΙΣ: ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ/ THE GOONIES, Richard DONNER, USA , 1985, 114’

  • ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚ ΤΟΥΕΪΝ / THE ADVENTURES OF MARK TWAIN, Will VINTON, USA, 1985, 83’

  • ΑΡΡΩΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ / THE PLAGUE DOGS, Martin ROSEN, United Kingdom, USA, 1982, 103’

  • ΟΙ ΞΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ /OUT OF THE BLUE, Dennis HOPPER, Canada, 1980, 94’

ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΜΕΝΟΣ: ΓΚΡΕΓΚΟΡΙ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΡΟΜΠΕΡΤ ΜΠΙΒΕΡΣ

  • ΟΙ ΗΠΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ/ CHRISTMAS U.S.A., Gregory MAKROPOULOS, USA, 1949, 13’

  • ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΡΑΣ / TWICE A MAN, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1963, 49’

  • ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΩΝ ΜΙΝΓΚ /MING GREEN, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1966, 7’

  • ΕΙΛΕΪΚΟ ΠΑΘΟΣ /THE ILLIAC PASSION, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1967, 90’

  • ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ/ THE MYSTERIES, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1968,80’

  • ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΤΩΝ ΓΚΙΛΜΠΕΡΤ & ΤΖΟΡΤΖ/PORTRAIT OF GILBERT & GEORGE (AKA GIBRALTA), Gregory MAKROPOULOS, USA, 1975, 14’

  • ΕΥΤΥΧΙΑ/ BLISS, Gregory MAKROPOULOS, USA, 1967, 6 ‘

  • ΑΦΟΣΙΩΣΗ / DEVOTION, Georgia KOROSSI, Greece, United Kingdom, 2018, 13’

  • ΠΡΩΙΜΑ ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ/ EARLY MONTHLY SEGMENTS, Robert BEAVERS, USA, 2002, 33’

  • ΡΙΠΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΥ ΦΩΤΟΣ/ PITCHER OF COLORED LIGHT, Robert BEAVERS, USA, 2007, 23’

  • Ο ΙΚΕΤΗΣ/ THE SUPPLIANT, Robert BEAVERS, USA, 2010, 5’

  • ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟΥΣ /AMONG THE EUCALYPTUSES, Robert BEAVERS, USA, 2017, 4’

NEANIKH ΟΘΟΝΗ

  • ΤΟ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΣ/MIJN BIJZONDER RARE WEEK MET TESS/ MY EXTRAORDINARY SUMMER WITH TESS, Steven WOUTERLOOD, Netherlands, Germany, 2019, 84’

  • Ο ΓΙΑΚΟΜΠ, Η ΜΙΜΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ/JEKABS, MIMMI UN RUNAJOSIE SUNI/JACOB, MIMMI AND THE TALKING DOGS, Edmunds JANSONS, Latvia, Poland, 2019, 70’

  • ΤΣΟΥΣΚΙΤ /CHUSKIT, Priya RAMASUBBAN, India, 2018, 90’ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ / MOJ DIDA JE PAO S MARSA/ MY GRANDPA IS AN ALIEN, Drazen ZARKOVIC, Marina SKOP, Croatia, Luxembourg, Norway, Czech Republic, Slovak Republic, Bosnia & Herzegovina, 2019, 79’

  • ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ / 100 KILOS D’ETOILES/ STARS BY THE POUND, Marie-Sophie CHAMBON, France, 2018, 88’

  • ΠΑΝΙΚΟΥΠΟΛΗ – ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ /LA FOIRE AGRICOLE/ A TOWN CALLED PANIC – THE COUNTY FAIR, Stephane AUBIER, Vincent PATAR, France, Belgium, 2019, 26’

  • ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ /ATHLETICUS, Nicolas DEVEAUX, France, 2018, 11’

  • ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ/ΩΡΑ/ 1 METRE/HEURE/ 1 METER/HOUR, Nicolas DEVEAUX, France, 2018, 9’

  • ΚΑΤ ΛΕΪΚ ΣΙΤΙ/ CAT LAKE CITY, Antje HEYN, Germany, 2019, 7’

  • ΜΠΑΜΠΑΣ / PAPPA/ DAD, Atle BLAKSETH, Einar DUNSAED Norway, 2018, 8’

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.